De Gans / De Goes te Anjum

Anjum, Fryslân
Omstreeks 1850 liet Martinus Aukes Wierda, boer op Guozzepôle te Ezumazijl, deze molen bouwen. Uitmalend op de Zuider Ee, hield dit molentje 28 bunder (ha.) land droog.
Na de ruilverkaveling van het Kolkengebied in 1962 had de molen geen functie meer, kwam dus buiten bedrijf en raakte vervolgens zwaar in verval.
In 1965 werd de gemeente eigenaar, waarna in 1970 een grote restauratie volgde. Tot de restauratie had de molen zelfzwichting op beide roeden, dat heeft men toen gewijzigd in gewone Oud-Hollandse ophekking met zeilen.
In 1988 werd voor het eerst een gietijzeren as gestoken.
Uit een begin 2023 ingezonden foto blijkt dat vijzel en schroefbak in slechte staat verkeren. Op dit moment is dus geen sprake van een maalvaardige molen.
Nederland zonder molens is ondenkbaar. Maar om deze monumentale iconen te laten draaien en malen is geld en aandacht nodig.