Zwakkenburger Molen te Noordhorn

Noordhorn, Groningen
De kleine poldermolen bemaalde van 1865 tot 1955 de gecombineerde Ellertsverlder en Zwakkenburger polders. In dat laatste jaar werd de taak van de windkracht overgenomen door een dieselmotor.
Voor de molen betekende dat een drama: beide roeden gingen eraf en het binnenwerk werd gedemonteerd. Volkomen zinloos heeft men toen ook enkele molenwielen buiten de molen neergelegd.
Jarenlang werd geprobeerd de molen te behouden, maar door allerhande problemen kwam het er niet van. Wél namen enkele Groninger molenvrienden conserverende maatregelen.
Pas in de 21ste eeuw kwam er uitzicht op restauratie. Op 27 september 2002 wilde men het zwaar vervallen achtkant op een dieplader zetten om het naar de molenmakerswerkplaats te vervoeren. Dat was althans de bedoeling, echter: het achtkant zakte toen, als gevolg van de jarenlange verwaarlozing, in elkaar!
Restauratie van deze molen is dan ook nagenoeg neergekomen op herbouw. Nadat alles in de werkplaats gereed was gemaakt, volgde op 2 juli 2003 plaatsing van romp, kap en het steken van de roeden. Niet meer op de oorspronkelijke plaats, maar ruim 100 meter daarvandaan. Op 10 oktober 2003 nam men de molen officieel in gebruik.
Deze molen heeft nooit zelfzwichting gehad, men heeft altijd met zeilen gemalen. De bovenas is dan ook niet doorboord.
Na telefonische afspraak
Nederland zonder molens is ondenkbaar. Maar om deze monumentale iconen te laten draaien en malen is geld en aandacht nodig.